Широкий асортимент оптичних роз'ємів дозволяє підібрати оптимальний варіант для акуратного закінчення кабелю з метою швидкої та безпечної передачі даних між підключеним обладнанням усередині мережі. Але далеко не завжди покупці здатні безпомилково визначитися з вибором цього пристрою, орієнтуючись на його зовнішній вигляд та характеристики. Нижченаведена інформація допоможе легко розібратися в сучасних конекторах і знайти модель, що повністю відповідає поставленим завданням з облаштування надійного з'єднання.

Класифікація оптичних роз'ємів

Перші оптичні роз'єми, що побачили світ близько 30 років тому разом із зразками оптичних проводів, мали значні розміри та відрізнялися складністю підключення. Багаторічні вдосконалення дозволили не лише зменшити параметри моделей, а й значно розширити їхній асортимент. Сучасний оптичний роз'єм є невеликим пристроєм, який закінчує оптичний кабель для монтажу лінії зв'язку або підключення обладнання. У корпусі передбачено наскрізний отвір, діаметр якого точно відповідає діаметру ферули. 

Ферулою (від англ. ferrule) називають керамічний фрагмент, у внутрішній частині якого закріплено оптоволокно. Типовий діаметр ферули може становити 125 мм або 25 мм, наконечники нестандартних розмірів застосовуються рідко.

Для зручності покупців всі типи конекторів класифікуються так:

  • за кількістю волокон - одно- та мультиволоконні;
  • за типом волокна - одно-і багатомодові;
  • по виду роз'єму - симплекс та дуплекс;
  • за типом шліфування (полірування) для мінімізації прямих та зворотних втрат світла на стику - FLAT, PC, SPC, UPC, APC.

Одновоколонні типи оптичних роз'ємів виготовляються з ферулами діаметром 1,25 мм, 2,5 мм та з наконечниками нестандартної форми. До перших відносяться моделі LC і MU, до других - FC, ST і SC, до третіх - SMA та BICONIC. Серед мультиволоконних роз'ємів виділяють дуплексні моделі MTRJ, ESCON, Opti-Jack із двома волокнами та стрічкові MTP/MP, у конструкції яких передбачено більше 4-х волокон.

Поширені види оптичних роз'ємів та їх опис

Найбільшою популярністю користуються такі типи оптичних конекторів:

Використовується для закінчення одно-або багатомодового кабелю в СКС, центрах обробки даних, при підключенні телекомунікацій. Керамічна ферула має діаметр 25 мм. Корпус із пластику оснащений зручною клямкою для надійного підключення кабелю. Серед переваг, якими відрізняються оптичні з'єднувачі SC, відзначаються зручність застосування та висока швидкість установки, а також можливість щільного підключення кабелю волокна. Пластиковий наконечник вимагає дбайливого відношення і не завжди готовий витримати інтенсивну вібрацію.

  • LC

Зменшений варіант роз'єму SC в одно-або багатомодовому виконанні, завдяки розмірам якого вдається забезпечити високу щільність підключення кабелю в серверних, великих офісах і т.д. Виготовляється в симплексному та дуплексному варіантах. Керамічна ферула має діаметр 125 мм. Для надійності підключення конектор оснащений притискним механізмом RJ-45, завдяки якому повністю виключено ненавмисний обрив з'єднання внаслідок випадання кабелю з оптичного гнізда. Однак компактні розміри конектора дещо знижують його стійкість до механічних навантажень.

  • FC

Знаходить застосування для облаштування одномодових кабельних підключень. Будова оптичного конектора типу FC адаптована для монтажу безперебійних з'єднань: корпус виготовлений з нікельованої латуні, а надійне різьбове з'єднання виключає випадковий розрив кабельної мережі. Модель знаходить застосування під час підключення вимірювального та телекомунікаційного обладнання, при облаштуванні мереж на промислових підприємствах.

  • ST

Застосовується порівняно рідко через неможливість забезпечити високу густину монтажу з'єднань. Фіксація конектора в гнізді здійснюється поворотом осі. Основна сфера застосування - монтаж обчислювальних мереж багатомодового типу та підключення обладнання до основних мережевих магістралей, де з'єднання носять переважно одиничний характер.

  • MPO/MTP

Особливість конекторів даного типу - прямокутна форма наконечника з 12-ма або 24-ма волокнами. Область застосування – монтаж складних підключень та паралельних з'єднань мереж стандарту 40G та 100G Ethernet.

Варіанти встановлення оптичних роз'ємів

Залежно від цілей та особливостей підключення оптичний кабель може облаштовуватись наконечниками з однієї або двох сторін:

  1. Перший варіант називають оптичним пігтейлом (у дослівному перекладі з англійської - поросячий хвостик). Конектор встановлюється тільки на один кінець дроту, тоді як другий залишається вільним і використовується для термінації (зрощення) фрагментів кабелю методом спайки або механічним шляхом.
  2. Другий варіант встановлення роз'ємів на кабель – патч-корд. Так називають двостороннє закладення кінців одно-або багатомодового дроту однаковими або різними типами конекторів. Відрізок кабелю з однотипними моделями називають з'єднувальним, а провід з роз'ємами різного типу перехідним, т.к. він застосовується для взаємного підключення різних видів обладнання та міжкросових з'єднань.

Грамотний вибір роз'ємів для оптичного кабелю – найкраща можливість оцінити його численні переваги та забезпечити передачу сигналу без загасань та поворотних втрат.