Під час створення промислової чи домашньої мережі завжди використовується кручена пара. Але вибір між UTP та FTP залежить від технічних характеристик необхідного ланцюга, тому кабелю не можуть вважатися взаємозамінними, якщо експлуатаційні умови дуже відрізняються.

Основні відмінності

Різниця UTP та FTP полягає не тільки у сфері застосування. UTP (unshielded twisted pair, неекранована кручена пара) і FTP (foiled twisted pair, фольгована кручена пара) відрізняються типом екранування.

Різниця кабелю UTP та FTP полягає у ступеню блокування блокування впливів ззовні. Другий варіант часто називають фольгованою комплектуючою, а кабелю, в яких екранується кожна пара – екранованою. Теоретично при грамотному заземленні комп'ютера в домашній мережі вважається, що саме така краще захищена.

За винятком дренажного провідника, конструктивно вони не відрізняються і складаються з таких елементів:

  • Захисна оболонка.
  • Фольга або алюмінієва плівка.

Через дренажний шар діаметр зазвичай збільшується, а сама деталь стає не такою гнучкою, отже, при побудові нелінійних систем можуть виникнути проблеми. Її діаметр залежить від товщини провідника. Внутрішні перешкоди, які викликають безпосередньо кабелю, успішно глушать скручування, через яке комплектуючу і називають кручею. Від кроку скручування залежить електромагнітна сприйнятливість, тому він має бути стабільним однаковим по всій довжині.

Оскільки FTP сприйнятливий до низькочастотного шуму EMI, його не рекомендується використовувати на виробництвах і заводах із застосуванням такого типу екранування. Крім цього, такий тип має низькі показники згасання сигналу. У UTP він менше, що дуже позначається при формуванні довгих ліній, наприклад, телефонних.

При виборі необхідно знати, чим відрізняється кабель UTP від FTP:

  • екранований елемент має спеціальний екран у вигляді фольги, завдяки чому знижується сприйнятливість його до перешкод;
  • крім покриття, для експлуатації такого виду пари потрібне правильне заземлення;
  • комплектуюча неекранованого типу не має спеціального дренажного провідника;
  • деталь категорії FTP може бути більшою в діаметрі та жорсткою, вона використовується переважно для квартири;
  • незважаючи на те, що FTP обов'язково фольгують, він залишається сприйнятливим до шуму з низькими частотами.

Застосування двох різних деталей може відрізнятися залежно від країни. У європейських країнах вважають за краще використовувати UTP, на їх основі створюється більшість комп'ютерних ліній. Фрацузи використовують переважно FTP, тоді як у Німеччині взагалі не застосовуються неекрановані кабелі. Німці обов'язково створюють для кожної пари індивідуальний захист та екранують весь ланцюг одним загальним щитом.

Який варіант кращий
Оскільки вибирати пару необхідно з розрахунком на технічні вимоги системи, що формується з нього, саме цей момент грає вирішальну роль. Важливі моменти, які слід врахувати:

  • при установці береться до уваги можливість додаткового екранування та заземлення за допомогою допоміжних технічних рішень (наприклад, власний контур заземлення, що є обов'язковою вимогою для серверів);
  • наявність силового електроустаткування на виробництві заважає встановленню екранованої системи, для такої мережі потрібен надійний екран від низькочастотних перешкод;
  • прокладання кабелів для зв'язку неможливе у сильному віддаленні від силових трас, але самі комплектуючі випускають наведення, що також враховується при формуванні мережі;
  • перешкоди можливі електродвигунів, індукційних елементів, комутаційних апаратів;
  • важливим моментом є матеріал оболонки та можливість підключення додаткових екранів по всій довжині лінії зв'язку (її протяжність сильно впливає на якість сигналу);
  • при прокладанні лінії на відкритих вуличних ділянках необхідний захист від прямих сонячних променів - встановлюється поліетиленова оболонка, що захищає від сонця, перепадів, опадів.

Висновки

Не існує єдиної думки щодо використання крученої пари, але за наявності якісного обладнання та можливості додаткового захисту системи, кабелю можуть вважатися взаємозамінними в однакових умовах експлуатації. Під час встановлення мережі певного типу завжди проводяться розрахунки, виходячи з технічних характеристик комплектуючих, тому проект може змінюватися у процесі розробки.