Оптичні системи стають все популярнішими, витісняючи класичні мідні лінії зв'язку Adsl, Shdsl, Ethernet. Але не завжди провайдери мають фінанси, щоб швидко організувати оптоволоконну мережу. Тому чинять іншим чином — приєднують абонентів через спеціальні пристрої. Якщо потрібно об'єднати мережу, де використано застарілі конфігурації мідних проводів з іншою системою, що складається з оптоволоконних кабелів, це можна зробити за допомогою медіаконвертерів або медиків, як їх часто називають фахівці. Вони перетворюють потік, який транслюється в мідному дроті в потік, що проходить кабелями з оптоволокна.

Що це таке?

Медіаконвертери — мережні пристрої, призначені для організації системи передачі пакетних даних з одного середовища до іншого, дозволяють створювати мережі великої протяжності. Є портативним обладнанням зі стандартними роз'ємами для з'єднання двох різних за призначенням видів кабелів і блоком живлення. Рідше трапляються окремі плати, які інтегруються в комп'ютерну систему.

Щоб медіаконвертер відповідав заявленим вимогам, необхідно оцінювати його зовнішнє виконання. Сам пристрій може виготовлятись як окремий прилад або мати вигляд стандартної електронної плати. Вибір приладу залежить від місця встановлення та живлення. У приватних будинках та внутрішніх мережах організацій можна поставити всередині будівлі з використанням стандартного живлення. У продажу представлені промислові моделі, що набули поширення в системах відеоспостереження та безпеки. Їх можна поставити як усередині приміщень, так і на вулиці. Їхні головні плюси - додатковий віброзахист і повна герметичність, що виключає попадання вологи і пилу. Вони здатні працювати у температурному діапазоні від -35 до +60 градусів.

Принцип роботи

Медіаконвертер може встановлюватись у будь-якій точці мережі. Для різних типів інформації, яка потребує перетворення, використовуються різні конфігурації конекторів. Мідний інтерфейс пристрою виконаний з'єднувачем типу RJ45, який служить для підключення:

  • 10 BASE-T;
  • 100 BASE-T;
  • 1000 BASE-T;
  • 10 GBASE-T.

Їх оптична частина включають SFP або SC/ST-порти. Забезпечують передачу інформації зі швидкістю в діапазоні від 10 Мбіт/с до 10 Гбіт/с.

Працює прилад досить легко. Оптичний сигнал виявляється у приймачі, проходить через велику мережу мікросхем та різних елементів. Тут він змінюється на цифровий сигнал і передається для подальшого транслювання. Може функціонувати у зворотному порядку. У такому випадку приймач надходить електросигнал, а передавач транслює оптичний потік даних.

Головний недолік приладу - якість сигналу, що передається. У процесі роботи конвертера неминуче «губиться» частина електронних імпульсів, що призводить до ослаблення підсумкового сигналу. Щоб вирішити завдання щодо покращення якості транслюваного потоку:

  1. Один апарат ставлять на кінці оптичної лінії, другий - наприкінці електрокабелю.
  2. На перетворювачах виконується налаштування частоти вхідного та вихідного сигналів таким чином, щоб їх довжини хвиль були однаковими.
  3. Подібне використання медіаконвертерів зменшує витрати на реорганізацію наявної мережі без втрати якості та швидкості потоку даних, що транслюється.

Види обладнання

Сучасні конвертори відрізняються своїми характеристиками:

  • Швидкість роботи. На ринку представлені користувацькі та професійні моделі. Багато хто не налаштовується, тому збільшити або зменшити швидкість неможливо.
  • Тип роз'єму. Розповсюдження отримали апарати з вбудованим трансівером і портами SC або LC або з одним з роз'ємів для модуля SFP.
  • Наявність блоку керування. Виробляються з web-інтерфейсом та власним vlan id, який відповідає стандарту 802. 1 q.
  • Тип волокна. Бувають пристрої для оптики, орієнтовані працювати з одно- і многомодовыми волокнами, і конвертери, організують перехід між цими двома видами мереж.

Існують медіаконвертери, адаптовані під різні інтерфейси передачі інформації та працюють на різних швидкостях. Вони є універсальними. Можуть додатково оснащуватися опцією автоматичного визначення, за допомогою якої прилад передаватиме сигнал певної швидкості. Якщо пристрій підтримує всі стандарти, він маркується як 10/100//1000BaseT.

В даний час на зміну їм приходять універсальні агрегати - роутери з оптичними портами.

Призначення приладів

Головне призначення конвекторів ми вже розглянули. Вони перетворюють цифровий сигнал на оптичний потік даних і навпаки. Агрегат зручний при з'єднанні нових та старих мереж. За допомогою конвектора навіть найстаріший комп'ютер може використовувати швидкість потоку ВОЛЗ.

Пристрої незамінні при організації протяжних систем зв'язку. Така можливість широко застосовується приватними фірмами та держустановами для з'єднання в одну мережу проділів, розташованих у різних районах міста або навіть за його межами.

Медіаконвертер здатний виконувати ще одну функцію - перетворювати різні типи сигналу. Так, одномодовий потік даних можна видозмінити на багатомодовий, що дозволяє заощадити фінанси на купівлю більш дорогих перетворювачів. За допомогою конвертерів можна скористатися всіма перевагами, які дають сучасні оптичні кабелі. При цьому немає необхідності замінювати наявні вузли та елементи.

Як правильно вибрати

Визначальним чинником стають параметри мережі. Важливо провести аналіз швидкості передачі. Вибір приладу залежатиме від обладнання, що до нього підключається. Тут буває два варіанти: зовнішнє обладнання проводиться за допомогою Gigabit Ethernet Fast Ethernet. Для першого випадку бажано купити 100-мегабітний перетворювач, який підтримує стандарт IEEE802.3/802. 3u, який ще позначається як 10/100BaseTX. У другому випадку медіаконвертер здатний працювати на швидкості до 1000 Мбіт/сек, тому пристрій має поєднуватися зі стандартом IEEE802. 3Ab і маркуватися як 1000BaseT.

Так само значущими параметрами є тип оптоволокна, вид роз'ємів і відстань передачі, можливість керувати з відривом. Багато пристроїв не оснащуються веб-інтерфейсом і не мають опції дистанційного керування. Від найпростіших моделей цього не потрібно. Але залишається значної функції LinkFault Pass Through, яка дозволяє передавати інформацію, навіть якщо з'єднання виявляється втраченим. Ряд нових моделей мають функцію дистанційного керування, у деяких ситуаціях без цього просто не обійтися.

Медіаконвертери вже давно вважаються найважливішими частинами інтернет-мереж. Щоб грамотно підібрати таке обладнання, обов'язково необхідно враховувати його сумісність із іншими системними елементами.