Чим більше підключених до онлайн девайсів в будинку, тим складніше користуватися звичайним дротовим інтернетом: виявитися онлайн бажає комп'ютер, смартфон, телевізор, мобільник і навіть розумний годинник. Надати всім доступ до хмарних ресурсів і спростити синхронізацію можна, використовуючи бездротові мережі. Для цього достатньо вибрати хороший роутер WiFi для дому та встановити його.

Існує думка, що все обладнання для бездротових коннектів однакові. Це не так. Так, для середнього користувача підійде найдешевший варіант, але якщо у вас трохи піднімуться запити, вона вже перестане виконувати свою функцію: гарантувати швидкий і стабільний зв'язок.

Що таке інтернет-роутер, навіщо він потрібний звичайній людині

 

Router (рутер) або маршрутизатор – це пристрій, завданням якого є пересилання даних у вигляді пакетів між різними сегментами мережі. Прилад діє за правилами, які задаються адміністратором. Він може передавати дані як за кабелем, так і за допомогою бездротових технологій.

WiFi-роутером називають обладнання, яке передає дані за допомогою технології «Вай-Фай». Придбання його дозволяє:

  • швидко розгорнути масштабну інтернет-мережу без прокладання кабелю, встановлення додаткового технічного оснащення;
  • забезпечити підключення до інтернету для мобільних;
  • дати доступ до інтернету кільком девайсам;
  • забезпечити мобільність для користувачів комп'ютера, ноутбука, телефону.

Хоча технологію важко назвати ідеальною, вона – одна з найпопулярніших. Практично вся мобільна техніка може використовувати «Вай-Фай».

Типи WiFi-маршрутизаторів: базова класифікація
Різні моделі можуть підтримувати ті чи інші стандарти передачі даних. За цією ознакою складається базова класифікація, за якою всі пристрої поділяються на п'ять типів:

  1. ADSL, які підключаються до лінії ADSL.
  2. Ethernet (FTTB), що роздають інтернет, до якого вони коннектяться за допомогою кручений пари.
  3. CPON/CEPON/PON, що використовують технологію підключення до оптики PON.
  4. 3G та 4G, що працюють на базі мобільних мережевих підключень.
  5. Універсальні, що підключаються одразу до кількох джерел. Зазвичай такі моделі обладнані ethernet портами як основними та додатковим ADSL або 3G підключенням.

Якщо купити "Вай-Фай"-маршрутизатор, який не буде сумісний з вашим стандартом, то ви не зможете його підключити до обладнання свого провайдера. Тому більшість фахівців, які дають поради про те, як вибрати вай-фай роутер, фокусуються на типі в першу чергу.

Підбір хорошого WiFi-роутера: параметри мережі

 

Бездротова технологія має три базові параметри: швидкість, частота і радіус охоплення. Саме їх слід врахувати в першу чергу, коли йдеться про купівлю маршрутизатора для роздачі WiFi. Розглянемо всі характеристики.

Швидкісний режим
Швидкість передачі даних – одна з найважливіших характеристик. Особливо на неї варто звертати увагу при підборі техніки для великої родини. Якщо не зможете розібратися, як вибрати хороший роутер у підвищеній швидкості підключення, і купіть випадкову модель, на вас чекає розчарування. При одночасному підключенні кількох користувачів техніка отримує відповідне навантаження і може просто не впоратися з нею. Варто одному члену сім'ї запустити ролик на YouTube або онлайн-гра, як решта залишиться без зв'язку. Приємного мало.

Найдешевші «Вай-Фай»-маршрутизатори підтримують стандартний показник до 150 Мбіт/с. Цього достатньо для однієї людини, яка підключає 2-3 своїх пристроїв, переважно переглядає інтернет-сторінки. Також на такій швидкості можна з комфортом дивитися відео середньої якості. Якщо потрібно щось більше, вибирайте моделі зі швидкістю до 300 Мбіт в секунду і вище.

Важливо! Сучасні WiFi-мережі працюють за стандартом 802.11n, у вашого апарату обов'язково має бути його підтримка. А краще віддати перевагу 802.11ac.

Не забувайте, що кінцеві швидкісні показники залежать від різних факторів:

  • якість зв'язку, що пропонується інтернет-провайдерами;
  • число підключених видів девайсів (до вашої мережі та до мережі провайдера, тому швидкість з'єднання просаджується у вихідні та у вечірній час);
  • споживання каналу кожним користувачем (яку частину каналу займає людина: перегляд сайтів займає мало каналу, відео або онлайн-гра – набагато більше).

Хоча швидкість залежить від безлічі факторів, грамотний підбір техніки для роздачі інтернету має чимале значення. Не варто ігнорувати цей момент!

Частота

З моменту створення і до сьогодні більшість маршрутизаторів працює на частоті 2.4 ГГц, але є апарати, що функціонують у частотному діапазоні 5 ГГц. Їх можна оцінити та порівняти за такими параметрами:

  1. Завантаження частоти. 2,4 ГГц - це стандартний показник для систем передачі даних, на ній "спілкується" чимало побутових приладів, тому вона сильно завантажена.
  2. Дальність сигналу. 5 ГГц дозволяє передавати Wi-Fi-сигнал на порівняно короткі відстані, адже хвилі тут високі, вони згасають швидше. Устаткування, що працює на 2,4 ГГц, може надсилати сигнал далі.
  3. Кількість каналів. У частоти в 2,4 ГГц існує 13 каналів, причому лише 3 з них не перетинаються один одним ніяк. Якщо ж оцінити за цим параметром 5 ГГц, можна побачити, що там близько 23 каналів, що не перетинаються.

Що робити, якщо ви не можете відмовитися від жодної з переваг? Можна купити виріб, який працюватиме в діапазонах 2,4 і 5 ГГц одночасно. Це порівняно нова розробка, основними перевагами її називають практично повну відсутність перешкод, стабільну роботу з'єднання, високу швидкість інтернету. Недолік такого рішення в його ціні - вона набагато вища, ніж при купівлі техніки, що працює на одній частоті.

Радіус дії
Радіус дії маршрутизатора – характеристика, що показує, наскільки далеко поширюється сигнал від антени. Як визначити «дальнобійні» апарати та придбати найякісніший з них? Досить просто. Вам необхідно вивчити інструкцію, параметри та віддати перевагу апарату потужністю близько 100 міліватт (20 дБм). Вони можуть передавати хвилі на 150 метрів у чистому полі та на 50 метрів у приміщенні. Вироби більшої потужності ви не знайдете – стандарт для побутових WiFi-роутерів.

На радіус дії впливає не тільки потужність, а й інші фактори:

  1. Частота хвилі. Чим вище, тим гірше вона поширюється, швидше загасає.
  2. Версія протоколу. Наприклад, для стандарту 802.11a/ac використовуються вищі частоти хвилі, які швидше гаснуть. А ось 802.11n і вище надсилає дані дещо далі.
  3. Потужність роутера. Але не завжди потужний девайс дозволяє забезпечити гарне покриття. Іноді зв'язок погано ловиться, тому що сигнал надто сильний. Це можна виправити, якщо купити модель, що налаштовується, регулюючи потужність в залежності від своїх потреб.
  4. Антена. Вона впливає спрямованість, але є варіанти з підсилювачами. Цікаво, що стандартні антени частіше впливають не на радіус дії мережі, а на швидкість з'єднання, тому купувати обладнання з кількома антенами немає сенсу.
  5. Місцевість. Радіус дії сильно змінюється під впливом перешкод: стіни (причому впливає не тільки їх кількість та товщина, а й матеріал), рівні поверхні, підлоги, перекриття. Через армовані бетонні стіни сигнал проходить погано, через дерево - добре.
  6. Кількість пристроїв, що працюють на одній хвилі (зашумленість ефіру).
  7. Вологість повітря, інші параметри довкілля.

Якщо ви хочете розібратися, як вибрати роутер для квартири, радіус дії – не особливо важливий параметр. Більшість видів техніки, що забезпечує інтернет-підключення техніки добре справляються з покриттям стандартної квартири, розміром 1-3 кімнати. А ось при виборі апарата в двоповерхове приміщення або в приватний котедж варто задуматися не тільки про потужний Wi-Fi-роутер, а й про репітера для нього. Репітер – це агрегат, що ловить, посилює сигнал. Якщо вибрати такий девайс, можна забезпечити гарне онлайн підключення на будь-якому об'єкті.

Апаратна начинка та її особливості
Згадуючи про радіус дії, ми вже говорили про потужність роутера для будинку. Але це не єдиний параметр, який потрібно врахувати. Елементи усередині коробочки впливають на режими роботи. Популярні режими:

  • точка доступу (забезпечує перебування онлайн для інших користувачів);
  • "Міст" (об'єднує кілька сегментів локальних мереж);
  • репітер (є підсилювачем бездротових хвиль);
  • клієнт (приймає Wi-Fi сигнал, потім передає через кабель).

Підвищена потужність процесора, велика кількість оперативної пам'яті дозволить вам завантажувати, вивантажувати великі файли без участі ноутбука або стаціонарного комп'ютера. Ще оперативність впливає на здатність виробу обробляти велику кількість підключень. Чим більше клієнтської техніки ви плануєте використовувати одночасно, тим більше оперативної пам'яті має бути.

Від показників процесора залежить стійкість сигналу під час роботи. Якщо ви не хочете, щоб зв'язок з WiFi роутером постійно обривалася, краще вибрати варіант із сучасним процесором.

Доступні порти
Сучасні Wi-Fi-роутери всі без винятку мають як мінімум 1 LAN порт. Він потрібний для того, щоб підключити щось до маршрутизатора через кабель. Кількість таких портів потрібно вибрати, виходячи з відповідного обладнання. Найчастіше по кабелю підключають стаціонарний комп'ютер, який не має WiFi модуля, ігрові приставки, телевізори.

Обов'язковим буде WAN-порт, якщо девайс призначений передачі даних з підключенням по Ethernet. У цей порт встромляється кручена пара, по якій провайдер передає вам сигнал. Якщо техніка підтримує роботу з DSL/xDSL/ADSL, він матиме ще порт, що дозволяє підключити зв'язок по телефонному кабелю.

Рекомендується віддавати перевагу моделям, у яких крім WAN, LAN є ще й USB порт. Тоді ви зможете використовувати WiFi роутер як сховище даних, качати на нього торренти. Зазвичай через USB підключають флешку чи жорсткий диск, 3G/4G-модем чи принтер/сканер/копір.

Програмне забезпечення
Програмне забезпечення значно впливає на можливості девайса, що роздає зв'язок. За наявності відповідного ПЗ можна:

  • використовувати WiFi-роутер замість торрент-клієнта;
  • підключити до одного апарату кілька провайдерів, змінювати їх за заданими правилами (наприклад, переключитися на другого провайдера, якщо перша проблема на лінії);
  • створити резервний канал за допомогою смартфона, причому зв'язок буде хорошим, стабільним;
  • дивитися фільми на телевізорі, що підтримує бездротову технологію WiFi передачі відео;
  • задавати правила резервного копіювання даних на зовнішній жорсткий диск;
  • перетворити апарат для передачі інтернет-даних на телефонну станцію.

Всі ці функції стають доступними, якщо прошивка дозволяє подібні налаштування. Іноді просунуті користувачі встановлюють альтернативні прошивки, щоб розширити функціональність свого устаткування.

Захист мережі

Захист необхідний, щоб гарантувати безпеку даних. Є три стандарти шифрування:

  • WEP (Wired Equivalent Privacy). Застарілий, вразливий;
  • WPA (WiFi Protected Access). Більш сучасний, але не ідеальний;
  • WPA2 (WiFi Protected Access версія 2). Найбільш надійний метод шифрування, який використовує технологію AES.

Більшість досвідчених «комп'ютерників», фахівців з безпеки наполегливо рекомендують третій варіант.

Антени
Недосвідчені користувачі вважають, що чим більше антен, тим краще. Все не зовсім так. Кількість цих пристроїв, безсумнівно, грає певну роль, але важливіше їх коефіцієнт посилення. Зазвичай до стандартного маршрутизатора підключені одна-дві зовнішні антени (посилення 1,5-5 dBi, частіше - 2 dBi) та/або одна-дві внутрішніх (посилення 1-1,5 dBi).

Найкращим варіантом вважається наявність звичайної внутрішньої антени будь-якої потужності плюс знімної зовнішньої. Це дозволить вам за необхідності просто купити заміну зі значним коефіцієнтом посилення. Купити аксесуари подібного роду найпростіше в онлайн-магазинах.

Вартість
Практика показує, що вирішуючи, який роутер вибрати для інтернету в квартирі, можна не замислюватися про дорогі моделі. Ціна пристрою може бути середньою. Звичайного обладнання в середньому ціновому діапазоні достатньо, щоб забезпечити покриття однокімнатної, двома, троячки. Якщо ж йдеться про власний будинок, вибирати потрібно не за бюджетом, а за характеристиками. Купівля моделі, яка була дешевшою, але не підійшла за вимогами, може закінчитися тим, що WiFi у вас буде тільки в парі кімнат.

Тепер ви знаєте, як вибрати роутер для WiFi підключення правильно, на які моменти потрібно звертати увагу при покупці. У тексті перелічені найактуальніші питання. Не варто гнатися за кількістю функцій: можливо, їх ніколи не використовуєте, але заплатите за пристрій значно більше. Головне, щоб девайс забезпечував вас стабільним та надійним інтернетом довгий час