Для з'єднання активного оптичного обладнання використовують комутаційний кабель — оптичний патчкорд.

Зовні оптичний патчкорд - це відрізок волоконно-оптичного кабелю, з двох сторін віконний конекторами.

На сьогодні існує велика різноманітність оптичних патчкордів, які відрізняються за типом оптичного волокна та типом конектора.

Для виготовлення оптичних патчкордів використовується 2 типи оптичних волокон:

  • Single mode – одномодове волокно з маленьким діаметром серцевини (до 10 мікрон), що пропускає тільки одну моду (промінь). Діаметр оболонки – 125 мкм. На маркуванні позначається як 9/125 (співвідношення діаметрів серцевини та оболонки) або SM.
  • Multi mode - багатомодове волокно з великим діаметром світловоду, що пропускає багато мод. Діаметр оболонки, як і в одномодового – 125 мкм. Є два типи багатомодового волокна – з діаметром 50 або 62.5 мкм. Маркується відповідно MM 50/125 та ММ 62.5/125. Найбільш популярним є волокно з діаметром серцевини 50 мкм, яке відповідно також ділиться на класи. Є 4 класи багатомодових волокон. Давайте їх розглянемо.

Порівняння класів багатомодового оптичного волокна

Клас ОВ

Довжина хвилі, нм

Згасання, дБ/км

Швидкість передачі

Макс. довжина лінії

Коефіцієнт широкосмугового зв'язку при насиченому збудженні, МГц*км

Коефіцієнт широкосмугового зв'язку при лазерному збудженні, МГц*км

ОМ1

850/1300

3.5/1.5

10 Мбіт/с 100Мбіт/с

2 км

10 км

200/500

-

ОМ2

850/1300

3.5/1.5

1 Гбіт/с

550/550м

500/500

-

ОМ3

850/1300

3.5/1.5

10 Гбіт/с

40 Гбіт/с

100 Гбіт/с

300 м

100 м

100 м

1500/500

2000/-

ОМ4

850/1300

3.5/1.5

40 Гбіт/с

100 Гбіт/с

125 м

3500/500

4700/-

Найчастіше виготовлення оптичних патчкордів використовують многомодовые кабелі класу ОМ2 і ОМ3.

Відрізнити тип волокна можна і за кольором оболонки патчкорда.
Стандарт TIA-598C рекомендує використання такого забарвлення оболонки:

  • жовтий - одномод 9/125 мкм;
  • сірий - багатомод 62.5/125 мкм;
  • помаранчевий - багатомод 50/125 мкм (ОМ2);
  • бірюзовий - багатомод 50/125 мкм (ОМ3).

Патчкорди відрізняються і за кількістю волокон:

  1. Симплекс (simplex) - використовується одне волокно
  2. Дуплекс (duplex) - використовується два волокна.

Відрізняються оптичні патчкорди і за типом конекторів.

Існує багато типів конекторів і відповідно велика кількість патчкордів із їх поєднанням.

Вибір оптичного патчкорда з тим чи іншим поєднанням конекторів обумовлений роз'ємами оптичного обладнання. Зазвичай тип роз'єму вказано на маркуванні.

Давайте розглянемо основні конектори, які ми використовуємо у виробництві оптичних патчкордів.

SC (Subscriber Connector) - пластиковий конектор прямокутної форми з клямкою. Серед монтажників використовується назва Stick and Click - встав і заклацни. Наконечник практично повністю покритий корпусом, за рахунок чого захищений від попадання пилу. Може бути одинарним та подвійним (дуплексний). Застосовується для одномодового та багатомодового кабелю.

LC (Lusent Connector) - виготовлений з пластику і забезпечений клямкою. Може бути одинарним та подвійним (дуплексний). Застосовується для одномодового та багатомодового кабелю.

ST (Straight Tip) - часто називають Stick and Twist - встав і поверни. За конструкцією має опуклий наконечник, фіксація якого здійснюється за рахунок повороту металевої оправи за годинниковою стрілкою. Така конструкція ускладнює виготовлення дуплексної вилки. Тому використовується лише для симлексних патчкордів.

FC (Fiber Connector) - фіксація конектора здійснюється за рахунок накидної металевої гайки. Забезпечує надійний герметичний стик та захист від вібрації. Використовується в основному в одномодових системах.


Рідше зустрічаються патчкорди з роз'ємами MT-RJ, E-2000 та MU.

Так вони виглядають:

Залежно від поєднання конекторів патчкорди можуть маркуватися як SC-SC, SC-FC, LC-FC і т.д.

Важливим параметром є тип полірування конектора.
Усередині корпусу конектора розташований наконечник (ферула), що з'єднується з оптичним волокном. Для зменшення зворотних втрат (коли частина випромінюваного світла відображається назад у волокно до джерела) використовується полірування ферули.

Існує 4 типи полірування:

  • PC (Physically Contact) - кінці оптичного волокна, як правило, поліруються з невеликою кривизною, так, щоб забезпечити відсутність повітряного зазору між торцями конекторів, а також, щоб при контакті роз'ємів волокна стикалися тільки в центрі - ядрі. Зворотні втрати становлять -30 дБ.
  • UPC (Ultra Physically Contact) та SPS (Super Physically Contact) передбачає закруглену форму ферули. Полірування здійснюється на спеціальній машині. Значення зворотних втрат для полісування SPC не повинно перевищувати -45 дБ, а для UPC -50 дБ.
  • APC (Angled Physically Contact) - зовсім інший тип полірування. Торець полірується під кутом 8 º. Такий метод полірування дозволяє зменшити зворотні втрати до -60 дБ і передбачає виключення зворотного сигналу межі світловода. Таке полірування використовується в високошвидкісних мережах і мережах кабельного телебачення.

Зазначимо, що конектори з поліруванням PC, SPC та UPC поєднуються.

Конектори з поліруванням APC з іншими типами конекторів несумісні, тому відрізняються і кольоровим маркуванням зелені. Конектори PC, SPC та UPC – сині.